XV міжнародної науково – практичної конференції
«Фізична та реабілітаційна медицина в Україні: стан, проблеми,
шляхи їх вирішення у світлі вимог ВООЗ, Секції та Ради фізичної
та реабілітаційної медицини Европейського союзу
медичних спеціалістів»
11-12 грудня 2015р., м.Київ, Україна
Організаторами міжнародної науково-практичної конференції виступили: Міністерство охорони здоров’я України, Національна академія медичних наук України, Національна академія післядипломної освіти імені П.Л.Шупика, Український НДІ медичної реабілітації і курортології, Приватне акціонерне товариство Укрпрофоздоровниця», Дочірнє підприємство «Клінічний санаторій «Жовтень», ГО «Українське товариство фізичної та реабілітаційної медицини», ГО «Всеукраїнське товариство «Нейрореабілітація», ГО «Українська асоціація фізичних терапевтів», ГО «Асоціація фахівців із спортивної медицини та лікувальної фізкультури України».
Конференція додатково включена до реєстру з’їздів, конгресів, симпозіумів та науково-практичних конференцій, які проводитимуться у 2015 році науково-практичної конференції з міжнародною участю – інформаційний лист «Укрмедпатентінформ» МОЗ України №22-ф-2015.
У роботі конференції прийняли участь понад 350 учасників з України, Литви, Латвії, Казахстану, Білорусії, Великої Британії, Німеччини, Польщі, Словенії, Ізраїлю, у тому числі 25 докторів медичних наук, професорів з різних установ та регіонів України, які є професіоналами в галузі медичної реабілітації, фізіотерапії, курортології та спортивної медицини.
У роботі конференції прийняла участь місія фахівців ФРМ ВООЗ, що перебувала на Україні з оціночною місією стану реабілітаційної служби у державі. З доповіддю на конференції виступив керівник місії ВООЗ професор Кристоф Гутенбруннер (Німеччина). У ході конференції відбулося засідання Проблемної комісії МОЗ України, НАМН України за фахом «Фізіотерапія і курортологія» та Правління ГО «Українське товариство фізичної та реабілітаційної медицини».
За результатами роботи, учасники конференції запропонували наступне:
1. Внести в установленому порядку зміни до Національного класифікатора України «Класифікатор професій ДК 003 2010» і кваліфікаційних характеристик, зокрема:
а. Включити лікарську професію «лікар фізичної та реабілітаційної медицини» у розділ 2 «Професіонали», підклас 222.1 «Професіонали в галузі лікувальної справи (крім стоматології)» згідно міжнародного Класифікатора професій ISCO-08;
b. Виключити лікарські професії з розділу 2 Професіонали, підклас 2229, група 2229.2 «лікар з лікувальної фізкультури» та «лікар-фізіотерапевт»;
c. Включити нелікарську професію «фізичний терапевт» у розділ 2 Професіонали», підклас 2229 у групу 2229.2 «Професіонали в галузі медицини (крім медичних сестер)» згідно міжнародного Класифікатора професій ISCO-08 з кваліфікаційним рівнем магістр;
d. Ввести новий підклас 246 «Професіонали у сфері реабілітації» у розділ 2 «Професіонали», та включити в нього нелікарську спеціальність «ерготерапевт» у групу 2461 з кваліфікаційним рівнем магістр;
е. Залишити без змін лікарську професію «лікар з лікувальної фізкультури та спортивної медицини», професію середнього медичного персоналу «медична сестра з фізіотерапії» та інші незазначені у пропозиціях професії медичних сестер.
2. Наполягаємо на завершенні роботи над законом України «Про реабілітацію» Координаційною радою Комітету з питань охорони здоров’я Верховної Ради України, керівник – народний депутат України І.В.Сисоєнко.
3. Звернутися з пропозиціями до МОЗ та профільного комітету ВР, щодо змін у ПОСТАНОВІ КМ від 29 квітня 2015 р. № 266 «Про затвердження переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти», відповідно до переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти, а саме: пункт 225 - Медична та психологічна реабілітація викласти у редакції Фізична та реабілітаційна медицина; п. 2.2.7 – Фізична реабілітація викласти у редакції Фізична терапія та додати пункт Ерготерапія, – на виконання Наказу Президенту України №678/2015 «Про активізацію роботи щодо забезпечення прав людей з інвалідністю».
4. Зберегти, як обов’язковий, санаторно-курортний етап реабілітації хворих з хронічним перебігом захворювань.
5. Звернутися з пропозицією до МОЗ, щодо сприяння та організації підготовки викладачів медичних ВНЗ України за програмами фізичної реабілітаційної медицини Європейського союзу медичних спеціалістів.
6. Запропонувати МОЗ внести зміни до наказу №733 від 09.11.2015р. та створити робочу групу по розробці програми первинної спеціалізації «лікаря фізичної та реабілітаційної медицини» згідно вимог Ради з Фізичної та Реабілітаційної Медицини Європейського Союзу Медичних Спеціалістів, тривалістю 3-4 роки.
7. Розробити єдиний Стандарт вищої освіти спеціальності 227 «фізичний терапевт» - медичних спеціалістів (освітньо-кваліфікаційний рівень бакалавр) згідно вимог міжнародних стандартів підготовки спеціальностей «фізична терапія» Світової Конфедерації фізичної терапії (World Confederation for Physical Therapy).
8. Звернутися до МОН та МОЗ щодо розробки Стандарту вищої освіти спеціальності 246 «ерготерапія» (освітньо-кваліфікаційний рівень бакалавр та магістр) з мультидисциплінарною підготовкою згідно вимог підготовки цих фахівців у світі.
9. Звернутися до МОЗ про Необхідність внесення змін у відповідних Наказах №359 від 19.12.1997р. та інших, щодо кадрового складу закладів (установ), з урахуванням запропонованих змін у спеціальностях.
10. ГО «Українське товариство фізичної та реабілітаційної медицини» розглянути можливість створення та видання фахового журналу з ФРМ за міжнародними правилами та вимогами.
11. Розглянути запропоновані у доповідях конференції «Основи превентивної реабілітації» на окремій науково-практичній конференції у 2016 році.
12. Довести рішення конференції до керівництва МОЗ України, профільного комітету ВР України та висвітлити рішення та пост реліз конференції у ЗМІ, на сайтах громадських організацій, що займаються реабілітацією.
Резолюцію укладено за підсумками конференції 11-12 листопада 2015 року в м.Києві, Україна.